Slyšeli jste někdy o vyšetření kontrastní citlivosti?

Normální vyšetření zrakové ostrosti při čtení na optotypu (čtecí tabule) u lékaře nebo optometristy, nám poskytuje pouze informace o tom, jakou máme schopnost vidět obvykle černá písmena nebo znaky na bílé nebo světlé tabuli. Jinak řečeno jak vidíme malé objekty ve vysokém kontrastu.

Často je viditelnost objektů v našem běžném prostředí více ovlivněna nedostatkem světla, než jejich malou velikostí a proto se měření kontrastní citlivosti dnes řadí mezi důležitý doplněk vyšetření zrakové ostrosti.

Vyšetření kontrastní citlivosti

Vyšetření kontrastní citlivosti

Kontrastní citlivost je schopnost našeho oka rozlišovat mezi objektem a pozadím.

Představte si třeba černou kočku na bílém zasněženém pozadí – vysoký kontrast , nebo bílou kočku na bílém zasněženém pozadí – nízký kontrast.

Jakým způsobem nás kontrastní citlivost může ovlivnit v běžném životě?

Podívejme se například na chodce, který nevidí obrubník anebo na řidiče, který přehlédne chodce na tmavé silnici. Mnohdy třeba i auto není ve tmě žádná míra. Podobně jako u zrakové ostrosti, může být ztráta kontrastní citlivosti spojená s problémy refrakce, nebo nemoci.

Bez ohledu na příčinu, jsou důsledky ztráty kontrastní citlivosti významné, protože mnoho aktivit každodenního života zahrnuje objekty, které jsou menší než optimální kontrast.

Pacienti s kontrastními problémy vědí, že je něco v nepořádku, ale přesto neumějí určit co to je. Jejich zraková ostrost je naprosto normální a přesto není možné určit problém. Přitom jen stačí udělat test kontrastní citlivosti.

Pacient pak může přijmout některá preventivní opatření, nebude třeba jezdit v noci autem a vyloučí i další málo kontrastní situace. Bude si třeba dávat více pozor, když půjde ve tmě po chodníku, aby nezakopl a nezpůsobil si závažnější problém (zlomeninu). Mnoha problémům doma můžeme předejít třeba zvýšením osvětlení. Vyšetření kontrastní citlivosti neumožňuje přesné stanovení diagnózy očního onemocnění. Napomáhá však ke zjištění některých očních onemocnění dříve, než se objeví jejich klinické příznaky.

Vyšetření kontrastní citlivosti (KC) se provádí pomocí Prostorového frekvenčního testu. Tento test nám umožňuje nastavení frekvenci pruhů a úrovní kontrastu.

Prostorový frekvenční test – Sine Wave Test

Prostorový frekvenční test – Sine Wave Test

Výsledky testu jsou zobrazeny na monitoru, a dá se s nimi dále pracovat. Po  ukončení  testu  je  automaticky  zpracována  křivka ( Graf citlivosti ). Tato  křivka „zvonovitého průběhu“ odhalí přesné zrakové nedokonalosti vyšetřovaného.

Průběh křivky kontrastní citlivosti

Průběh křivky kontrastní citlivosti

Testování umožňuje zhodnotit vidění za podmínek vyskytujících se v běžném životě.

Zvýšený provoz na našich silnicích je spojen se stoupajícím počtem zájemců o řízení auta. Zároveň však narůstá i počet účastníků silničního provozu, kteří nesplňují odpovídající požadavky na vidění. Některé studie upozorňují na to, že u starších řidičů je zvláště pro odhad vzdálenosti a jízdu v noci důležitější spíše kontrastní citlivost a rozsah zorného pole než zraková ostrost.

Test kontrastní citlivosti je možné provést u nás v optice.