Nedávno se mě zeptala jedna naše zákaznice v optice,  jak si vlastně má vybrat ty správné brýle. Otázka se na první pohled může zdát úsměvná, ale donutila mě trochu přemýšlet nad tím, jak opravdu ty správné brýle vybrat.

Možná, že mnozí z Vás by stručně odpověděli, no přece, aby mě to slušelo. Proti takovéto odpovědi, nelze nic namítat, ale je to opravdu vše, co od brýlí očekáváte, a nebo jsou důležité i jiné parametry k jejich správnému výběru.

Na začátek je dobré říct, že brýle si třeba u nás v optice nikdy nevybíráte sami. Při jejich výběru s Vámi spolupracuje někdo z našeho optického týmu.

Ten Vás „okoukne“ a zhodnotí, to co vidí. Tak například celkovou velikost a šířku obličeje, šířku nosu, vzdálenost zornic a mnoho dalších individuálních parametrů a také kolik dioptrií pro svojí zrakovou pohodu vlastně potřebujete.

Podle těchto informací Vám doporučí a vybere, jaké brýle jsou pro Vás ty nejvhodnější. Určitě Vám nenabídne jen jedny brýle, ale přinese jich tolik, že Vás bude mrzet, že máte jen jeden obličej a že nepotřebujete najednou více brýlí. Takže nakonec budou splněny všechny podmínky pro správný výběr brýlí. Pro nás důležitá optická přesnost pro zhotovení brýlí a pro Vás, aby Vám to slušelo!

Můžeme si vybírat z různých typů obrub, dnes existuje opravdu nepřeberné množství brýlových obrub s vynikající po dobrou až na konec s nevalnou (anebo špatnou) kvalitou.

Vybereme si například Celoobrubu, tedy plný kovový nebo plastový střed do kterého jsou vsazeny brýlové čočky. Poloobrubu poznáte tak, že tato obruba má jen částečný brýlový střed. Může být také z kovu a nebo z plastu. Čočka je připevněna k obrubě silonovým a nebo kovovým vláknem, které z části obepíná obvod každé čočky. Technicky frézujeme po celém obvodu brýlové čočky drážku k jejímu uchycení k obrubě. Bezobrubové (vrtané) brýle jsou obruby, kde jsou čočky připevněny přímo na nosník a ke stranicím šroubky nebo silonem. Jde o trojdílnou konstrukci: stranice, sedla připevněná k nosníku a brýlové čočky.

Typy brýlových obrub

Typy brýlových obrub

Hlavní součásti brýlí

Hlavní součásti brýlí

Hlavní součásti brýlí

Brýlový střed – část brýlové obroučky držící čočky na místě a přemosťující horní část nosu.

Očnice – část obroučky obepínající brýlové čočky a zajišťující jejich polohu

Čočka – brýlová čočka nám pomáhá při vidění (a nebo ochraně před sluncem a UV zářením)

Středová stěžejka – prodloužení obruby, k níž jsou přichyceny stranice

Stranice – „Boční“ část brýlí spojující brýlový střed s koncovkou stranice za uchem. Je připojena k brýlovému středu pomocí stěžejky a klouby.

Hlavní součásti brýlí - stranice

Hlavní součásti brýlí – stranice

Různé typy stranic

Různé typy stranic

Příklady přizpůsobení stranic

Příklady přizpůsobení stranic

Koncovka – část stranice umístěná za uchem, zaručující její stabilitu

Nosník – díl, který se klene mezi čočkami nad nosem a nese 90% váhy brýlí

Hlavní součásti brýlí - nosník

Hlavní součásti brýlí – nosník

Nosník

Nosník

Sedla – jsou vyrobená ze silikonu nebo vinylu, umístěná po stranách pod nosníkem, zajišťují správnou polohu brýlí a rozkládají jejich hmotnost pro pohodlné nošení

Sedla

Sedla

Označení obruby, co znamenají čísla a písmena na obrubách?

Toto je opravdu zajímavá otázka. Běžně na stranicích z Asie je napsáno Made in Italy a nebo Design Italy. Bohužel ani firmy v Asii nemohou na obruby napsat třeba Made in Italy, když obruba byla vyrobena třeba v Číně nebo Koreji. Na značkových obrubách nechybí na stranicích země původu. Obě stranice nesou na vnitřní straně informace, jež pomáhají optikům i zákazníkům, a zároveň vyhovují právním předpisům.

Technicko-právní informace např. značka, rozměr obruby, logo prohlášení o shodě (CE), název modelu a jeho barva a kategorie použitých čoček (u slunečních brýlí)

Informace navíc (jen u specifických modelů), např. použitý materiál na výrobu brýlové obruby ( Optyl, Titan), teplota na úpravu stranice (polyamid), kód pouzdra.

Označení obruby

Označení obruby

Věděli jste, že každá obruba Dior má svoje rodné číslo, v kterém jsou zakódovány informace o jednotlivém modelu značky Dior včetně poměrně přesného data výroby?

Brýlové obruby se také přizpůsobují etniku, známe dvě známé rozdělení brýlí Mezinárodní model Asijský model. A čím že se liší Asijské a Mezinárodní modely? U Asijských modelů je zaoblení brýlového středu redukováno, aby se obruba nedotýkala tváří a spánků, také rozměr brýlového středu je větší.

Nosník u Asijského modelu je užší a sedla jsou hlubší, obruba pak sedí výš, pevněji pohodlněji. Možná, že Vás podobné rozdělení brýlí nikdy nenapadlo a připadá Vám skoro úsměvné, ale když se podíváte na počet obyvatel v Asii je zohlednění zapadlejších nosů a širokých tváří více než na místě.

Přizpůsobení etniku - asijský a mezinárodní model

Přizpůsobení etniku – asijský a mezinárodní model

Nezapomínáme ani na typy vzhledu.

Typy vzhledu brýlových obrub

Typy vzhledu brýlových obrub

Tvarem brýlí se rozumí vnější tvar obruby. Tvar obruby je klíčový, protože musí splňovat estetické požadavky zákazníka a také specifické požadavky optika na přesné zhotovení správných brýlí.

Tvary brýlí

Tvary brýlí

Tak vidíte, ten výběr správných brýlí je vlastně jednoduchý. Vy řeknete nějakou představu, pokud jí při výběru brýlí máte a optik se Vám bude snažit maximálně vyhovět při zachování parametrů důležitých k jejich správné výrobě. Brýle jsou optická pomůcka a tak výborné vidění, je vlastně jejich základ.

Děkuji firmě Safilo za použité materiály k tomuto článku.