Slzy jako takové nejsou vhodné jen pro to, abychom je pro někoho mohli ronit.

Slzy jsou pro zdraví oka nepostradatelné. Zvlhčují povrch oka, aby byl hladký a lesklý. Jsou důležité pro kvalitu vidění a také pro to, aby víčko mohlo po oku dobře „klouzat“. Pokud má člověk málo slz, vede to ke zrakovým obtížím a podráždění oka. Také se zvyšuje riziko infekce oka.

Mrkání rozprostírá slzný film po povrchu oka. Slzný film je prvním optickým rozhraním, omývá a chrání rohovku i spojivku. Lidské slzy jsou složeny z 99 % z vody, která je smíšena přibližně s 1 % soli a 0,2 až 0,5 % bílkovin a organických sloučenin jako jsou glukóza, aminokyseliny a fermenty. Chemické složení slz má antibakteriální účinky, což má za následek ničení bakterií na oku i v spojivkovém vaku.

Za normálních okolností mrkneme asi 20x za minutu. Když pracujeme s počítačem, tak mrkáme podstatně méně, než za normálních okolností. Je to dáno tím, že se více soustředíme na danou činnost a dlouhodobým pohledem stejným směrem. Při práci s počítačem mrkneme pouze 1/5 toho co normálně. Při krátkodobé práci, to možná nemusí být problém, ale při delší práci s počítačem můžeme cítit zvýšenou únavu očí.

Práce s počítačem nezvyšuje počet dioptrií. Oči jsou jen více unavené. Potíže s očima se objevují po několika hodinách takové práce. V klimatizované místnosti, nebo u nositelů kontaktních čoček se problémy mohou objevit dříve. Nejčastěji si uživatelé počítačů stěžují na slzení, zarudnutí nebo pálení očí, na únavu a bolesti hlavy.

Unaveným očím pomohou jednoduché cviky.

  • častější přestávky při práci
  • očím ulevit pohledem do dálky, třeba ven z okna
  • jednoduchými cviky, střídat pohled do dálky a do blízka, nahoru a dolu
  • používáním zvlhčujících kapek, které pomáhají chránit povrch oka, např. Systane
  • preventivními prohlídkami zraku

Něco o zvlhčujících kapkách systane-ultra

Systane Zvlhčující oční kapky – revoluční řešení pocitu suchosti očí.

Všem lidem trpícím pocitem suchosti očí nabízí Systane okamžitou a trvalou úlevu od nejbolestivějších projevů tohoto problému – jde o dokonalý přípravek, který vám dovolí zapomenout na obtíže. Koukněte se na krásné video o slzném filmu.