Dnes si mnoho lidí myslí, že pokud začnou hůře vidět, musí automaticky co nejdřív navštívit očního lékaře. Ten nám sice oči změří a předepíše recept na brýle, nicméně jeho hlavním úkolem je vyšetření oka co se jeho „zdraví“ týče.

Oční lékař je schopen zkontrolovat přední segment oka kvůli např. možnému šedému zákalu či oční pozadí (sítnici) a změřit nitrooční tlak, který je spojován se závažným očním onemocněním tzv. zelený zákal.  Samozřejmě na to konto doporučí další kroky do očních center či optik.

Mnoho očních lékařů nemá díky množství pacientů, které musí denně vyšetřit čas na dlouhá měření dioptrického stavu oka a pacient se někdy ve stresu ani neumí rozhodnout jestli je „přidaná nebo ubraná“ dioptrie ve zkušebním rámečku vlastně lepší nebo horší.

Často nakonec odsouhlasí cokoliv jen aby lékaře s plnou čekárnou „nezdržoval“.

Naopak optometrista se již specializuje na samotné nejpřesnější vyšetření refrakčního stavu oka a následně jeho korekci. Jako je krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus či věkem podmíněná presbyopie.

Optometrista je vlastně takový mezičlánek mezi očním lékařem a optikem. Výhod proč navštívit právě optometristu je více, od kontroly předepsaného předpisu, časovou úsporu ( čekání na volný termín u očního lékaře) a hlavně trošku klidnější atmosféru, kdy pacientovi nikdo „nešlape na paty“, což ocení hlavně starší lidé. Také je nutno zmínit, že v naši optice neměříme děti do 15 let. Je to z toho důvodu, že děti mají odlišnou akomodační schopnost a je lepší, aby se na ně zaměřil příslušný odborník.

V jednoduchosti můžeme říct, že optometrista pomůže například lidem, kterým:

1- Se zrak náhle zhoršil a oni již přestávají vidět na aktuální brýle nebo lidem kteří chtějí vyzkoušet kontaktní čočky.

2- Má přehled o tom jak danou vadu korigovat a může Vám na základě Vašich přání pomoci vybrat vhodné brýle a brýlové nebo kontaktní čočky. Atd…

 

S onemocněním je však nutné se obrátit vždy na očního lékaře, optometrista oči neléčí ani mu nepřísluší stanovovat diagnózu ! 🙂

 

 

Rada na závěr?

Nebojte si nechat oči přeměřit optometristou, či zkontrolovat již předepsaný recept.

Optometrista nekouše a staré dobré pořekadlo “ Dvakrát měř, jednou řež „ je zde více než na místě 🙂

 

Přejeme Vám – Lepší pohled na svět