O čem je řeč? 

Jedná se o čtecí brýle tzv. hotovky, které se prodávají v různých drogeriích, na pumpách či supermarketech. Jsou vyrobené většinou z nekvalitních a levných materiálů u kterých neznáte původ ani vlastnosti a když se zamyslíte, jde to ruku v ruce s faktem, že Vám je žádný rozumný optik v případě rozbití skutečně neopraví. Někteří lidé si mohou i pochvalovat nízkou cenu takových obrub, jenže opravdu chcete kdejaký „šmejd“ za předpokladu, že ani neznáte reálný dopad negativních účinků? Z nichž je nejdůležitější, že nesplňují individuální požadavky pro Vaše oči.

CHCI ZMĚŘIT ZRAK

Co to přesně znamená?

Pokud se rozhodnete z jakéhokoliv důvodu zajít do optiky a vybrat si nové brýle, téměř vždy projdete tzv. počáteční kontrolou zraku. V naší optice to například probíhá takto: optometrista si změří vaše dioptrie na DNEye scanneru za světla i za tmy, v této fázi se mimo jiné zjistí i zakřivení rohovky a případné jiné odchylky v předním segmentu oka. Dále je Vám nasazena testovací obruba a dioptrie se „ladí“ podle vašich specifických potřeb. Jedná se o nutný krok, protože nejde pouze o důvod k čemu brýle potřebujete ale i o to,  jak Váš mozek reaguje na změny visu. Pokud si stěžujete na bolesti za krkem, bolesti hlavy či rozostřeného vidění, bývá to právě důsledkem pře-korigování či naopak pod-korigování výsledných dioptrií.

Po úvodní části Vám samozřejmě pomůžeme s výběrem obrub u nichž se požadavky týkají centrování brýlových čoček, zde jsou také podstatné parametry : postavení očí, vzdálenost zornic nebo šířka a tvar hlavy. Vše ze zmíněného má vliv na bezproblémové vidění a výslednou přesnost.

Když se vrátíme na začátek, dostali jste snad za tu cenu brýlí na „benzínce“ nějaký zájem? Logicky ne, není tam žádný odborník, který by Vám pomohl. A vy odejdete s první brýlí u které máte pocit, že je docela v pohodě, je levná a na doma to přeci stačí… Omyl 🙂 Nenechte se napálit, týká se to i slunečních obrub s vysačkou, která vehementně tvrdí, že věc kterou držíte v ruce nemá pouze UV filtr ale spoustu jiných vychytávek. Bohužel i to je z 99% lež.

Na závěr

Jinými slovy chci říci, že to funguje podobně jako s novým oblekem nebo při koupi nových bot – není jedna univerzální velikost, která by seděla každému a co si budeme povídat, ušité věci na míru vždy padnou nejlépe…

U oblečení či doplňků jste zcela samostatní odhadnout co Vám sedí nejlépe, bohužel oči už si sami nezměříte a od toho jsme tu my!

Nepodceňujte péči o svůj zrak, získáváte jim více než 80% všech informací a to je přeci dost důležité, no ne ? 🙂

CHCI ZMĚŘIT ZRAK