Už od malinka víme, že když smícháme určité barvy, můžeme získat nejrůznější barevné odstíny. Stačí se podívat do penálů prvňáčkům. Každá barva má svůj základ a složky z kterých se skládá. Lze to krásně vidět při pokusu, když nakreslíte na papír pár čar fixou, která se alespoň trochu rozpouští a nakapete na ně pár kapek vody. Tím jak se rozpíjí, uvidíte i jednotlivé části z kterých se daná barva skládá. Černá je složením všech barev.

Není_černá_jako_černá2

Někdo tvrdí, že černá není barva, jelikož ji naše oči nevnímají jako něco z čeho by vycházelo  nebo se odráželo světlo. Je to z důvodu, že černá pohltí jakoukoliv jinou barvu.  Existuje i materiál, na který když se díváme, máme zkrátka pocit, že tam není nic, práznota. A pokud bychom se ho chtěli dotknout, očekávali bychom přinejmenším to, že nic neucítíme a propadneme se do neznáma.

 

Nenechte se zmýlit, černá barva má také svůj podíl světla a je to pouhých 5%, kdyby tam nebylo ani to, můžeme ji právem nazývat skutečná čerň. Avšak jej vnímáme jako optický klam, protože naše oko k tomu není zkonstruováno. Představte si, že by ale nic takového jako je černá neexistovalo….

Jak bychom nalezli kontrast? Myslíte si, že byste věděli co to je bílá ? Bez tmy by nebylo ani světlo, protože bychom ho nedokázali definovat.

Navíc když vidíte člověka s extrémně tmavýma očima, je to přímo pohlcující a mnohdy výraznější, než například velmi světle zelené až téměř „žluté“ oči.

Krom toho je při využití černé pravděpodobnější, že si žádný muž nesplete barvu vašich šatů :))