Zrak je pro člověka nejdůležitějším smyslem. Vnímáme své okolí, barvy, světlo, učíme se, oko se postará o 80% informací.

Věděli jste však, jak tento extrémně důležitý nástroj funguje? V živočišné říši rozeznáváme několik typů očí. Z těch základních můžeme jmenovat oko obratlovců, hlavonožců a složené oko hmyzu.

Lidské oko bývá velmi často srovnáváno s fotoaparátem. Ale přes veškeré moderní technologie, které jsou dnes na trhu, fotoaparáty nemohou konkurovat zdravému lidskému oku.

Oko je totiž jedinečné v rozsahu dynamiky vidění, ve vyvážení bílé barvy, ale i v zaostření. Má vlastně jednoduchý objektiv, který má dva členy. Vnější je rohovka a vnitřní je čočka.

Věděli jste, že oko vidí obraz zmenšený a otočený? Teprve mozek zařídí splynutí obrazu pravého a levého oka. Také otočí obraz.

Duhovka pak redukuje množství světla, které vstupuje do oka a má funkci clony. Světlo prostupuje sklivcem a na sítnici vytvoří obraz. Sítnice je tvořena 130 miliony tyčinek pro citlivost vidění a 7 miliony čípků pro vidění barevné. S nadsázkou můžeme říct, že lidské oko je vlastně 137 megapixelový fotoaparát.

Protože je sítnice zakřivená, vnímá obraz jinak než film. Oko společně s mozkem může vidět okolí až ve třech zorných úhlech, na což současné fotoaparáty opravdu nestačí. Slyšeli jste někdy o zkratce EV?

Ti z vás, kteří se fotografování věnují, tak určitě ano, ale pro ty kteří občas udělají  selfie a pár fotek z výletu či dovolené a své mobily či jiné záznamové přístroje používají jen tak pro radost a nejdou až tak do odborných termínů:  EV je expoziční hodnota, jejíž pomocí označujeme intenzitu světla přicházejícího do fotoaparátu.

No, a teď to zajímavé :-).  Za normálních podmínek může oko zaznamenat detaily ve světelných intenzitách v poměru 1:30 000, což je 15 EV v jedné scéně. Barevný diafilm zaznamená rozsah asi 5 EV a digitální foťák 10 EV.

Řekněte sami, není oko úžasný orgán?