Otázka, která vás, čerstvé rodiče velmi zajímá a často mi ji pokládáte.

15125216 - a cute little baby is looking into the camera and is wearing a white hat the baby could be a boy or girl and has blue eyes use it for a parenting or love concept

Pohled vaší malé ratolesti je čisťounký a průzračný a vypadá to, že vás vidí krásně a do detailů. Ale tak to není. Miminko se sice narodí s fungujícím zrakem, ale opravdu nevidí to co dospělý. Zdravý novorozenec vnímá světlo a tmu, zaostřit umí na 20 – 30 cm, což mu stačí na blízkost maminky a při kojení. Babičky a dědečkové, kteří jste se shlukli kolem kolébky, nebuďte smutní, že na vás nový přírůstek nereaguje tak, jak byste si představovali, však ono to přijde.

Již 6 týdnech dokáže rozeznat barvy, ale hračka musí být dostatečně blízko, do 30 cm, pootočí hlavičkou za známou tváří nebo předmětem. Vzhledem k netrénovaným očním svalům se fixuje na předmět jedním okem. Dokud mu svaly nezesílí, bude tedy zaostřovat zřídka. Ve druhém měsíci vnímá barvy intenzivněji, začíná krátkodobě fixovat oběma očima, bloudivé pohyby očí a přechodné šilhání je u novorozenců normální.

16573848 - cute baby at winter background

Ve čtvrt roce udrží oči na předmětu a rozlišuje známé tváře. Později se vnímání barev neustále zlepšuje, dítě si všímá více detailů, rozeznává tváře. Tak vidíte milí prarodiče a ostatní příbuzní, dočkali jste se.  Také už se umí dívat z předmětu na předmět bez nutnosti otáčet při tom hlavičkou.

Do půl roku šilhání není problém, ale pokud by přetrvávalo i později, je lepší navštívit lékaře.

Okolo desátého měsíce můžeme dítě přirovnat ke krátkozrakému člověku. Do dálky vidí, ale detaily vidí rozmazaně.

7761989 - newborn sleeping baby

A v roce?  Vidí skoro jako my, dospělí, všechny barvy a detaily. Ještě pár krůčků a může začít objevovat svět. Ale teprve kolem sedmého roku je vývoj zrakových funkcí ukončen a barva oka je definitivní.

Asi u třetiny dětí do 15 let se vyskytují refrakční vady jako je dalekozrakost, krátkozrakost, tupozrakost nebo astigmatismus.