Často se mě lidé ptají, proč jsou ty plastové rámečky tak drahé, když ještě před několika lety stály pár korun. Před asi 35 lety, když jsem začala s oční optikou, se na plastové brýle z receptu opravdu doplácelo něco málo okolo 10-15 korun.

Abych to správně vysvětlila, musím na začátek říci, že není plast jako plast.

Tenkrát se jednalo hlavně o plastové obruby, které byly vyráběny litím do forem. Vyrábělo se několik málo modelů pánských a dámských. Výběr moc velký nebyl, zato jsme mohli všichni nosit stejné brýle. Více se nosily kovové rámečky. Před nedávnem přišly plastové brýle opět do módy a všichni výrobci brýlí na tento trend museli zareagovat.

Řekneme „plast“ a představíme si možná plastovou láhev od limonády, zakopaná do země by vydržela desítky, možná i stovky let.

Takto si materiál na výrobu moderních plastových brýlí ale představovat nemůžeme.

Podívejte se na video o materiálu, který se používá k výrobě brýlových obrub.

Dnešní plastové brýle nabízí hedvábný pocit a unikátní pohodlí a jsou často zhotoveny z přírodního materiálu acetátu celulózy. To je produkt na rostlinné bázi (celulóza bavlny). Předností tohoto materiálu je jeho stabilita bez možných alergií, což určitě oceníte. Jeho měkkost Vás ohromí.

Italský specialista na tento materiál firma Mazzucchelli 1849 www.mazzucchelli1849.it vyvíjí každý  rok,  podle návrhů designerů, stovky nových různobarevných acetátů.

Plast na bázi bavlny

Mazzucchelli je v plastovém průmyslu od roku 1849 a stal se jedním z nejinovativnějších výrobců plastových  brýlí.  Ve skutečnosti jeho sortiment nezahrnuje pouze brýle a sportovní brýle, ale také bižuterii a v poslední době se vrhnul také na trh s nábytkem.

Co se týká barev tohoto plastu, tak nic není nemožné.

Postupem let  firmy  na výrobu brýlí mluví o  Mazzucchelliho   acetátu  jako  o  nejlepším, nejkvalitnějším acetátu (plastu) na trhu. Firmy si mohou objednat od Mazzuchelliho jedinečnou barvu plastu, kterou použijí při výrobě svých jedinečných brýlových obrub.

Rozdíl mezi kvalitním a levným acetátem je ten, že kvalitní Mazzucchelliho acetát  se  snadněji upravuje, nepraská, je pevnější a po upravení zůstává velmi pohodlný při nošení.

Existuje mnoho způsobů zpracování acetátu celulózy –  frézování  je jedním z nich.

Acetátová část se  před tím než se stane stranicí, za tepla  vytvaruje a pak zchladí.  Pro větší barevný efekt se přidá další vrstva, zkombinují se materiály a po úpravě laserem vznikají dokonalé barevné motivy, které ve Vás vyvolávají pocit, který Vás nutí dotknout se těchto brýlí.

Desky materiálu se skládají na sebe