K Francii, epicentru módy, která udává trendy celému světu. K Francii, jenž je elegantní, sofistikovaná a šik. K Francii…. zkrátka a dobře neodmyslitelně patří módní značka Dior.

Když vyslovíme Dior, vybaví se nám klasika a tradice. Je to móda, která má smysl pro styl, je součástí kulturního a sociálního života Francie.

Christian Dior

Jeho rodiče měli o jeho budoucnosti jiné představy. Věřili, že se stane uznávaným diplomatem.

Christian však nejvíce toužil po jediném, chtěl být jakkoliv spojen s uměním, především v módní sféře. Svou „kariéru“ započal jako pouliční prodejce svých vlastních nakreslených návrhů za cenu 10 centů. V roce 1946 otevírá na Avenue Montaigne vlastní dům Haute Couture. V té době byl typický oválný tvar, dekor doby Ludvíka XVI a kombinace barev šedé s bílou se stávají charakteristickým symbolem jednoho z největších módních tvůrců 20. století.

V těžké poválečné době měl Christian Dior svou filozofii:

„Svět módy je svět snů a sny jsou záchranou před skutečností.“

Mnoho žen se v těchto slovech vzhlédlo a vzalo je za své. Tehdy nastal moment, kdy Dior začal diktovat módní styl.

Do dějin vešly modely pod označením „new look“. Dnes je známe jako nehynoucí klasiku, ale v době svého vzniku se jednalo o velmi avantgardní a vzrušující kreace. Dior se začal proslavovat i svou prací pro Hollywood, kdy například v roce 1950 oblékl Marlen Ditrich pro film Alfreda Hitchcocka. Téhož roku byl Christian ministrem obchodu a cestovního ruchu vyznamenán Řádem čestné legie (Légion d’Honneur).

Po celou dobu své existence obléká dům Christiana Diora náročnou klientelu, celebrity a vytváří série divadelních či filmových kostýmů.

Život Christiana byl však hektický. Provázely ho neustálé hádky s rodinou kvůli jeho sexuální orientaci a špatné vztahy měl i se svým bratrem Raymondem, který ho v dětství týral. Dior měl v lásce pouze neteř Francoise, s niž se bohužel cesty také rozešly, díky její otevřené sympatii k nacismu a posléze vyvolaným neshodám mezi jeho židovskými zaměstnanci. Nedalo se čekat nic jiného než že svého bratra i s jeho dcerou vydědil, takže značka nezůstala v rodině.

Nutno podotknout, že všichni pokračovatelé Christiana Diora mají neustálou snahu ve své tvorbě zachovávat původní charakteristické vzory a zůstat věrni tradici, jenž vytvořil někdo skutečně výjimečný.

Present Dior

Zásluhou píle a oddanosti je značka, jenž je více než šest desetiletí po smrti zakladatele jednou z nejúspěšnějších a nejznámějších na světě.

Tváří Dior se stali mimo jiné Johny Depp, Charlize Theron nebo Rihanna.

Nadčasová elegance – brýle Dior patří mezi elitu.

Mezi hlavními znaky obrub Dior je inspirace u zmíněného prošitého křesla Napoleona, oválný medailon nábytku Ludvíka XVI či dynamicky převzatý tvar růže.

Každý rok se v kolekci objevují i nové tvary a barvy, avšak vždy je vytvořena v duchu toho nejlepšího, co dlouhá a úspěšná historie této značky přináší.

Autentický design Dior je jediný svého druhu a jeho brýle jsou nenahraditelným doplňkem, který by měl vlastnit každý, alespoň jednou za život 😊